вторник, 10 март 2020 г.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ


credit to  Mudassar Iqbal
Дистанционното обучение може да бъде организирано в два режима:
1. Жива онлайн комуникация, когато в определен час се организира видеоконференция, разговар с учениците.
2. Дистанционно обучение, разтегнато във времето, когато се използват определени платформи като инструменти за самостоятелно обучение и възможност за проверка на знанията.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОНЛАЙН УРОЦИ И ИНСТРУКЦИИ

Онлайн комуникацията е много важна при организиране на дистанционно обучение. Можете да проведете въвеждащ брифинг, по време на който обяснявате на учениците как да работят дистанционно, как да използват определени образователни ресурси. В допълнение към уводните инструкции може да има текущи инструкции преди да започнете да изучавате определена тема или да въведете новия си дигитален инструмент, нови образователни ресурси.
В допълнение към инструкциите, можете да провеждате онлайн уроци и групова работа по проекти, върху съвместно решение на поставените образователни задачи.

КАК ДА ИЗВЪРШВАМЕ ОНЛАЙН УРОЦИ И ИНСТРУКЦИИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ

1. Ако ще използвате инструментите за организиране на видеоконференции и представяне на интерактивни уроци, инструкции, използвайте уеб камерата възможно най-често и възможно най-дълго. Да, вашите ученици могат да се отдалечат от компютрите си, докато провеждате онлайн урока си, но те ще бъдат по-малко отегчени, ако поне видят лицето ви, а не само режима на споделяне на екрана, който използвате.

2. Не забравяйте да обърнете внимание на позицията на уеб камерата. Повдигнете я до нивото на очите или малко по-високо. Учениците трябва да виждат очите ви, а не главата ви заровена в клавиатурата. Именно тогава се създава ефектът на присъствието.
.
3. Не забравяйте, че вашите уроци на живо в училище с организиране на диалог, с много кратки въпроси, изобщо няма да са приложими във видеоконференция. В такава онлайн среда нямате предимството на личната комуникация на живо. Правилата за комуникация трябва да бъдат строги и да се ограничават до малък брой ваши въпроси.
Въпросите трябва да са кратки. Някои може да са насочени към осигуряване на присъствие на вашите ученици, други могат да бъдат насочени към получаване на обратна връзка по вашата образователна задача или проблем. Но този въпрос-задача трябва да бъде възможно най-кратък. И трябва да очаквате конкретни отговори от учениците и са получени в кратък срок.
4. Насърчете учениците да задават въпроси. Оставете им специално време за това. Например, обявете, че правите 5-10 минутна пауза, по време на която учениците могат да запишат въпроса си в чат, на е-мейл или в кратък видео разговор.
5. Не забравяйте да предвидите възможни технически затруднения във вашите видео сесии. Най-често подобни проблеми не възникват у вас, а у учениците ви. По правило вие започвате видеоконференция, ако всичко е наред. Проверете предварително функциите си за видео чат. Например, използвайте два компютъра или работете с един от колегите си, за да проверите какво ще виждат учениците. Също така проверете условията на работа в режим компютър-таблет, компютър-смартфон, преди да започнете онлайн комуникация с вашия клас. Когато се тествате като ученик, може предварително да помислите какво трябва да се опрости или да видите какви проблеми могат да имат и какво е нужно за бързо отстраняване на проблемите в движение.

КАК ДА ПРЕДСТАВИТЕ ЗАПИСАНИТЕ ВИДЕО УРОЦИ И ИНСТРУКЦИИ?

1. Точно както при видео уроците на живо проверете лицето си в уеб камера. Инструменти като Screencastify и Screencast-o-matic, Loom, YouTube Broadcast и много други ви позволяват да записвате видео урока си, докато уеб камерата e включена. Лицето ви ще се появи на малко видео в един от ъглите на екрана.
2. Стремете се да създавате кратки и дидактично обмислени видеоклипове. Два петминутни видеоклипа ще се гледат от учениците с много по-голяма полезност от едно десетминутно видео. Изключение могат да бъдат само тези по-дълги видеоклипове, в които можете да задържите учениците с оригинални трикове.
3. Използвайте режима за споделяне на екрана. Лесен начин за създаване на видео урок е да запишете презентацията си на слайдшоу. Но не забравяйте, че това е доста лесен начин да уморите учениците си, ако не поддържате екрана активен. Слайдовете не трябва да са скучни и мъртви, изпълнени с много текст. Добавете изображения, преходи и анимации, използвайте курсора на мишката или режима на рисуване, за да подчертаете  нещо важно на слайда.

ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОНЛАЙН УРОЦИ И ИНСТРУКЦИИ
1. Вече можете да запишете видео урока си и да го качите в Google Drive, от където след това можете да го споделите чрез Google Classroom.
2. Zoom. Това приложение, популярно сред учителите, предлага нов безплатен план, в който можете да излъчвате на живо до 100 души наведнъж. Zoom ще запише вашата видеоконференция и можете да я запишете на компютъра си, за да изпратите на тези студенти, които по някаква причина са пропуснали онлайн урок.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПЛАТФОРМА ЗА ОНЛАЙН ОБРАЗОВАНИЕ

Разбира се, режимът на онлайн уроци е крайно недостатъчен за дистанционно обучение. Всеки има различни способности и лични психологически качества, което не може да гарантира ефективността на тази форма на обучение.
Ученикът трябва да може да работи самостоятелно със своето темпо с подготвени, разработени или препоръчани от нас образователни ресурси.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВИРТУАЛНА УЧЕБНА СРЕДА

Платформите за онлайн обучение могат да бъдат
·         специални виртуални среди за обучение ( Moodle и неговите аналози)
·         образователна онлайн платформа (забележка: руското образование има предимството да разполага с няколко такива, но в България за сега е само https://bg.khanacademy.org/
·         други сайтове, специално организирани за учители, платформи, които са на разположение.

ИЗПОЛЗВАНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ РЕСУРСИ
Много е важно такава платформа да има разнообразни образователни ресурси под формата на
·     интерактивни работни листове (Интерактивният работен лист е дигитален инструмент за учителя да организира учебни дейности на учениците, използвайки облачни услуги и уеб инструменти.)
·         интерактивно инструкционно видео
·         инструменти за оценка 
·         други дидактически звена


Източник:
Адаптация и превод от руски: Ирена Стефанова

Няма коментари:

Публикуване на коментар